Розділ «Будова слова» ( 6 годин)
Очікувані
результати:
учень повинен знати, з яких значущих частин складаються
слова; розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; розбирати слова за
будовою.
Урок № 1.
|
Будова слова. Спільнокореневі слова і форми
слова. Основа слова і закінчення змінних слів
|
Урок № 2
|
Корінь – головна значуща частина слова
|
Урок № 3
|
Суфікс,
префікс і закінчення – значущі частини слова
|
Урок № 4
|
Морфемний
розбір слів. Тренувальні вправи
|
Урок № 5
|
Написання префіксів пре-, при-, прі-
|
Урок № 6
|
Тематичне оцінювання знань. Тести
|
Розділ “Будова слова” Урок №1
Тема уроку: Будова слова і форми слова. Основа слова, закінчення змінних слів
Мета уроку: поглибити знання учнів про основу слова й закінчення
слова, утворювати різні форми слова, формувати вміння добирати спільнокореневі
слова, удосконалювати вміння застосовувати на практиці теоретичні знання,
навички роботи з підручником; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати
старанність, працьовитість
Тип уроку: урок засвоєння
нового матеріалу
Обладнання:таблиця ”Будова слова і форми слова ”,
завдання на карточках для роботи в групах
Хід уроку
І . Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання
Слово вчителя
Із розділу “Будова слова» ви дізнаєтеся, з яких значущих частин складаються слова; навчитеся розрізняти форми
слова і спільнокореневі слова; розбирати слова за будовою.
ІІ. Визначення емоційної готовності учнів до уроку
Перед вами лежать символічні
голуби – птахи миру і злагоди. Напишіть
своєму сусідові по парті побажання щодо нашого уроку.
Гра
«Мікрофон»
Передаючи мікрофон з рук у руки, висловіть свої побажання
сусідові по парті (відповіді учнів)
ІІІ. Підготовка до
сприйняття нового матеріалу
Робота з підручником. Виконання вправи 535.
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення
1.Пояснення
вчителем нового матеріалу на основі таблиці.
Слово
|
змінне
основа + закінчення
префікс ± корінь ± суфікс
|
незмінне
префікс ± корінь ± суфікс
|
Основа – частина слова без
закінчення, виражає лексичне значення слова.
Закінчення - змінна частина
слова, яка виражає його граматичне значення ( рід, число, відмінок,час
тощо ) і служить для зв’язку слів у словосполученні і реченні.
Прочитайте
вірш, визначте відмінок, число, рід
виділених слів. Які ще форми мають ці слова?
Білі мухи налетіли –
Все подвір’я стало біле,
Не злічити білих мух,
Що летять неначе
пух.
(М .
Рильський)
Кожне змінюване слово має систему властивих йому форм: береза, берези,
березі та ін. Форми слова найчастіше виражаються лише закінченнями, рідше
поєднанням закінчення і службового слова
чи суфікса або префікса. Наприклад: на даху, буду писати, хотів зробити.
Таким чином, форма слова становить єдність граматичних значень і способів
їх вираження. Цю форму слова називають граматичною.
Спільнокореневі слова – це слова зі спільним коренем, але з різним лексичним значенням.
Спільнокореневі слова можуть належати як до однієї, так і до різних частин мови.
Вони відрізняються не лише закінченням, а й префіксами, суфіксами. Наприклад, високий, вись, височіти , високо.
2. Робота з підручником.(Колективне опрацювання теоретичного матеріалу).
V. Виконання вправ на застосування і закріплення знань,
формування вмінь і навичок
1. Робота біля дошки.
- Запишіть форми слів, виділіть закінчення й основу.
Поясніть, що виражають закінчення слова і його основа.
а) Ромашка, ромашки, ромашці, ромашкою, на
ромашках.
б) Свіжий, свіжі, свіжим, свіжими, у свіжому.
2. Робота з підручником. Виконання вправи 533.
3. Самодиктант.
- Доберіть і запишіть 5
слів із нульовим закінченням.
4. Розподільний диктант.
- Запишіть змінювані слова у ліву колонку зошита, а
незмінювані – у праву.
Тополя, гарно, жито, хліб, смачно, мальва, міледі, купе,
ряст, ставок, мало, чудово, чорнобривці, надійно.
5. Робота в групах.
-
Доберіть до поданих слів споріднені слова (І група)
-
Утворіть від
поданих слів їх форми (ІІ група)
Сад, квітка, мова, казка, ліс.
6. Гра “П’ятий зайвий ”
-
У кожній групі знайдіть слова, які не належать
до спільнокореневих.
1. Будівля,будувати, будильник, будова, будинок.
2. Підводний, водолаз, підвода, вода, водяний.
3. Гірський, міжгір’я, гора, погоріле, гірка.
4. Нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.
7. Мозковий штурм
-
Розподіліть слова
так, щоб у кожній групі були слова
одного кореня.
1. Завод, водиця, водій, заводчик, поводитися,водник, обезводнити, водойма,
провідник, підводний, переводити,
безводдя, водити.
2. Ніс, носовий,носилки, приніс, носик, ноша, перенісся, переносити, носоріг, носище.
3. Правий, правити, управління, справа, правитель, правіше, справити,
праворуч.
VІ. Підсумок уроку
Вправа “Незакінчене речення”.
1. Усі слова
поділяються на ...
2.
Закінчення мають ...
3. Нульовим
називається закінчення ...
4. До основи
слова входить ...
VІІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати
теоретичний матеріал на с. 254; виконати
вправу 544.
Розділ “Будова слова” Урок № 2
Тема . Корінь – головна
значуща частина слова
Мета :поглибити знання
учнів про корінь як значущу частину слова ; формувати вміння добирати
спільнокореневі слова ; розвивати увагу ,логічне мислення, удосконалювати
навички застосовувати на практиці
теоретичні знання ; виховувати в учнів любов до рідної природи
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Обладнання:
Хід уроку
Вступне слово вчителя
День добрий ,друзі ! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок ,
Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.
І. Перевірка домашнього завдання
а) фронтальна перевірка вправи 544;
б) індивідуальна робота на карточках.
Картка № 1
Завдання: виписати із поданих речень слова з нульовим
закінченням.
1. Ліс узимку, мов старезний кожух. (Нар. Творчість)
2. Буде нестерпно довго зимова тягнутися пряжа. ( В.
Терен)
3. Стояли сосни в білім кімоно. ( Л. Костенко )
Картка № 2
Завдання: утворити форми слова до
поданих слів; записати спільнокореневі слова
до слова весна.
Весна, легенда,
батько,земля, заповіт, переказ, замок, дерево, калина.
ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу
Навчальне аудіювання
-
Уважно прослухайте
текст. У процесі слухання випишіть із тексту
спільнокореневі слова до слова гарбуз (ставлячи їх у формі називного
відмінка однини).
Ходить гарбуз по городу
Малим я думав, що гарбузи –
рослини тільки українські, наші. Лише згодом я дізнався, що ростуть вони у
багатьох країнах. Вони усюди свої.
На повзучих гарбузових стеблах – батогах іноді
виростають такі гарбузяки й гарбузища, що лише одного такого пана доводиться у
двір везти возом. А маленькі у нас так гарно звуться: гарбузеня, гарбузенятко,
наче діти, чи й просто: гарбузець – молодець.
«Ходить гарбуз по городу,
питається свого роду»,- вчили ми малими у школі
і вірили, що наші гарбузи теж ходять, як ніхто не бачить, городами один до одного в гості. А
то й на хату видереться який – небудь меткий гарбузяка.
Одне слово, гарбузи у нас були
повсюди. Гарбузова каша з пшоном і молоком була для нас, дітей,звичайною їжею.
А печений гарбуз – смакота!
В далекій Америці щороку
відбуваються гарбузячі фестини і конкурси на найкращий гарбуз.
Післятекстове завдання
1. У виписаних спільнокореневих словах визначити й виділити
корінь.
2.
Поміркувати:
виписані слова мають одне й те саме чи різні лексичні значення?
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчання
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення
1. Робота з підручником . Вправа 541
Корінь –
головна значуща частина слова, яка містить у собі спільне лексичне значення
споріднених слів.
Море, морський, примор’я, морячка
V. Формування вмінь і навичок
1. Попереджувальний
диктант.
Визначити спільнокореневі слова та форми одного слова.
Волошкове літо і
волошкова осінь відцвіли під волошковим небом, мабуть, волошкова буде й зима.
Блискавки відблискотіли, відгриміли і громи. Нема у світі нічого страшнішого за
нелюдяних людей.
Творче завдання
Дібрати спільнокореневі слова до слів: небо, радість, читати. Ввести їх у
речення.
Розподільчий диктант
Спільнокореневі слова і різні форми одного слова записати у дві колонки.У
спільнокореневих словах виділити корінь.
Високий, високі,
висота, високим, вись, височина, висока , височіє.
Робота з підручником
Виконання вправи 543, 545 ( письмово)
Завдання «Виділи мене»
Визначити спільнокореневі слова, виділити в них корені.
Прилетіли сніговиці
з краю снігурів, в’яжуть білі рукавиці для сніговиків. Лютий лютує, а весні дорогу готує.
Коли квітень з водою, то травень з травою.
VІ. Підсумок
уроку.
Вправа « Мікрофон»
-
Про що ви дізналися
на сьогоднішньому уроці?
-
Продовжіть вислів.
Корінь – це ...
-
Які слова
називаються спільнокореневими? наведіть приклади.
VІІ. Домашнє завдання
Прослухування лінгвістичної казки «Казковий замок»
додаток № 1
Післятекстове
завдання
Допоможіть
написати запрошення родичам – спільнокореневим словам, але спочатку «замініть
одяг» (форми) поданих слів: земля, вода, життя.
Розділ “Будова слова” Урок № 3
Тема . Суфікс, префікс,
закінчення – значущі частини слова.
Мета: поглибити знання
учнів про значущі частини слова, формувати
вміння розбирати слова за будовою, визначати
значення і відтінки значень, що їх
надають словами префіксами і суфіксами; розвивати увагу, логічне
мислення; виховувати любов до праці,
старанність.
Тип уроку: комбінований
Обладнання:
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
а) перевірка написаних учнями запрошень родичам –
спільнокореневим словам;
б) індивідуальна робота на картках
Картка № 1
Визначити
спільнокореневі слова й різні форми одного слова.
1.
Дзвін передзвонює
дзвін. Дзвонам так гарно і терпко.
2.
Квітка зветься та
підсніжник, бо з-під снігу проростає.
3.
Від доброго кореня
добрий одкорінок.
Картка №2
Переписати,
вставляючи пропущені літери. Визначити спільнокореневі слова. Виділити в них корені.
І хоч січ..нь січе, мені за пл..чем журавлі журавлять. В з..лене Журавне
л..тять журавлі, а лебеді – у Л..бедин. Л..с не спить, не спить л..сиця, й л..сеняткові не спит..ся.
Картка № 3
До поданих слів
дібрати по кілька спільнокореневих слів, записати їх. Виділити корені.
Переказати, начитаність,оповідач, очисний, рибонька, хитрощі.
З двома-трьома
спільнокореневими словами скласти й
записати речення.
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу. (Текст спроектований на дошку)
Прочитайте текст.
Спишіть виділені слова, виділіть у них корені, доберіть до них споріднені
слова.
Квіти синіють над синім струмком. Місяць серпень жито жав, срібний серпик поламав. Березень березовим віником
зиму вимітає, а від березових дощів земля квітне.
Із початкових класів вам відомо, що слово складається із певних елементів:
коренів, префіксів, суфіксів, закінчень. Найголовнішим серед них є корінь, бо
він – носій основного значення слова. Без кореня слів не буває.
Префікси, суфікси,закінчення охоче підкоряються кореневі , але можуть
суттєво впливати на нього. Суфікси, наприклад, приєднуючись до кореня, вказують
до якої частини мови належатиме утворене слово. Коли у слові суфікс -ну-, то слово належить до
дієслова (блиснути, гримнути, грюкнути, стукнути), коли -нн-, зростає клас
іменників (доглядання, дослідження, зарубцювання), якщо -ов-, збільшується
кількість прикметників (діловий, казковий, світанковий).
І це ще не все, на що здатні суфікси. Вони наділяють слово багатьма іншими
значеннями: особи ( гля-дач), предмета (руб-а-н-ок), маленької істоти
(тигр-ен-я , багатократної дії (стук-от-і-ти), недостатньо виявленої ознаки
(син-юват-ий).
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
Пояснення вчителя
Термін суфікс походить з латинської мови
(sufixus – підставлений, підкріплений
ззаду). Суфікси використовуються для творення слів (сад, садок), творення нових
форм тих самих слів (веселий – веселіший). Суфіксом неозначеної форми дієслова
є –ти. Значуща частина –ся є постфіксом.
Префікс – значуща частина слова, що стоїть перед коренем і служить для
творення нових слів та форм слова (вищий – найвищий)
Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу (с.257)
Вправа 549 (письмово)
Графічний диктант
Складіть схеми слів
Радісний, записка, близенько, лісочок.
Диктант з коментуванням
Вказані вчителем
слова розібрати за будовою. Яких значень надають їм суфікси?
Вітерець не віє вже тепленько. І високо понад лан злинув
хитрий вітрюган. На крилечках, вітрику,
полети! В кущах вітрище свище, гуляє морозище. Вибіг вітер із-за лісу, крикнув
громові: «Гульвісо!»
Пояснювальний диктант
Вставте пропущені
букви .Поясніть написання слів з префіксами.
У темнім лісі, за горами, з..бравсь усякий звір. Буйно
ро..рослись трави й кущі, потемнішало листя на деревах. Захід ..гасає, мов скалка червона,- і наостанку в
Дніпро загляда. Це все –мій рідний край з бе..межними полями, земля моїх
батьків.
Гра «Вибери мене»
До поданих слів
додати потрібний префікс ( з-(зі-), с-, роз-, без -).
Бити, писати, грамотний, захисний, казати, в’язати, бігати, совісний,
відповідальний, жалісний, сипати, копати, кинути.
ІV. Підсумок уроку
-
Яка роль суфіксів і
префіксів у словах ?
-
Що означає розібрати слово за будовою ?
V. Домашнє завдання
1. Вивчити
теоретичний матеріал;
2. Записати слова, які б відповідали поданим схемам.
Розділ “Будова слова” Урок № 4
Тема . Морфемний розбір слів. Тренувальні вправи.
Мета: узагальнити знання учнів про значущі частини слова;
вдосконалювати вміння розбирати слова за будовою; розвивати логічне мислення та
усне мовлення учнів; виховувати любов до мови як головного засобу спілкування
людей.
Тип уроку. Узагальнення
та систематизація вивченого.
Обладнання:
Форма проведення: урок – подорож
Хід уроку
І. Бліц –
опитування (Інтерактивна гра «Мікрофон»)
- З яких значущих частин складається слово?
- На які дві групи поділяються усі
слова?
- Яке значення містить у собі основа слова?, закінчення?
- Яка різниця між спільнокореневим словом і формою слова?
- Яка роль суфіксів і префіксів у
словах?
- Що називається префіксом, суфіксом?
- Який порядок морфемного розбору?
ІІ. Вступне слово вчителя. Бесіда з учнями.
-
Чи любите ви
подорожувати?
-
Які асоціації у вас
виникають, коли йдеться про подорож, екскурсію, мандрівку?
(Асоціативний ланцюжок)
Сьогодні подорож незвичайна. Ми відвідаємо квітучу галявину, на якій
ростуть запашні квіти. У цьому нам допоможуть невтомні трудівниці.
Бджілка весело літає, квітам вічка розтуляє, каже: «Годі, спати! Я прийшла медок збирати». Тож ми до
праці приступаймо і знання свої збираймо.
Дівчинка у костюмі
бджілки роздає з кошика завдання. На корковій дошці прикріплені квіти. Після
кожного виконаного завдання на квітку прикріплюємо бджілку. Діти поділені на 2
групи:Перший вулик - Працьовиті
бджоли, Другий вулик - Умілі
трудівниці.
ІІІ. Виявлення практичних навичок учнів.
1.
Словниковий диктант
Записані слова
розібрати за будовою.
Переспів, середній,передплатник,утеплений, напірник, наново, дов’язати,
заповнити, згори, сповна.
2.
Графічний диктант
Пришкільний –
Подорожник –
Лісок –
Садівник –
3.
Конструювання слів
за схемами
До поданих схем дібрати слова – відповідники
(тінь)
(солі)
(припічок)
4.
Творча робота.
«Працює уява»
( Учням пропонується описати , якою
вони бачать в уяві лісову галявину , берег річки ,узбережжя моря ) . Розібрати
слова за будовою .
5.
Гра « Прочитай»
За допомогою
опорно-зорової картки учням пропонується побудувати нові слова, додаючи до
кореня значущі частини слова.
-ина , -ян- ,за – іти
- ик , - ати , ви – ати
6. Гра «Сходинки слів»
Заповнити сходинки,
утворюючи нові слова
7. Розібрати слова за будовою.
Задніпровський, передосінній, черезплічник,навушник, беззмістовний,
післягрозовий, прочитати.
V. Підсумок уроку
-
Чи цікавою була
подорож?
-
Що вам найбільше
подобалось у ній?
-
Чого ви навчилися
на уроці?
V. Домашнє завдання
Виконати завдання вправи 551 на с. 258 .
Розділ “Будова слова” Урок № 5
Тема: Написання префіксів пре-, при-, прі-
Мета: пояснити
особливості вимови і правила написання префіксів, формувати вміння визначати в
словах орфограму «літери е-и у префіксах пре-, при-», обґрунтовувати
написання відповідними правилами, вміння правильно писати слова з префіксами
прі-; удосконалювати орфоепічні й орфографічні навички, розвивати увагу, мислення,
пам’ять; виховувати любов до рідного слова, мови
Тип уроку: урок засвоєння нового
матеріалу
Обладнання: таблиця
«Написання префіксів пре-, при-, при-
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
а) фронтальна перевірка вправи 551;
б) Тести.
1) Частина слова без закінчення – це: